výstava Josef Václav Scheybal – Lidová architektura Jablonecka

 

14. 7. 2020 – 31. 8. 2020

národopisná expozice na Bělišti

 

Soubor dokumentárních kreseb ze 60. let 20. století představí kolorované kresby etnografa Josefa Václava Scheybala. Kresby zachycují stavby lidové architektury, včetně jednotlivých detailů. Autorovo zanícení, smysl pro přesnost, obrovská trpělivost a pokora, ale i láska k rodnému kraji zasluhují nejhlubší obdiv. Žádná fotografie nedokáže zachytit tolik, co Scheybalovy kresby, z nichž je zároveň cítit duch doby.

Josef Řezáč – Jirkov– Železný Brod – výroba moderní bižuterie

Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
od 8. března 2020

Neprávem pozapomenutou osobnost Josefa Řezáče, jednoho z prvních absolventů sklářské školy a úspěšného podnikatele – výrobce moderní bižuterie a jeho úspěšnou firmu připomínáme malou výstavou ve sklářské expozici muzea. Na výstavě představujeme ukázky z jeho bohatého sortimentu skleněné bižuterie, ale i šperky z drahých kamenů, stříbrné tepané brože i smaltované brože jeho dcery Hany, absolventky železnobrodské sklářské školy, jejíž připravované zapojení do rodinné firmy zmařil únorový převrat v roce 1948.

 

Sklářské symposium LSD 2019

 
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
Výsledná díla čtyř účastníků osmého ročníku sklářského symposia Letní sklářská dílna můžete vidět ve sklářské expozici městského muzea. Letošní ročník se odehrával v huti sklářské školy, kde tvořili Irena Czepcová, Marta Havlíčková a Tadeáš Podracký, a v dílnách firmy Detesk, kde realizoval své návrhy Jan Hásek.
 
Letní sklářská dílna 2019 se konala za finanční podpory Města Železného Brodu a železnobrodské firmy Detesk.
 

 

ŽIVOT NA BĚLIŠTI. Hra pro celou rodinu!

Život na Bělišti je název nové interaktivní hry pro děti, rodiče i prarodiče, která hravou formou provede po národopisné expozici Městského muzea v Železném Brodě.
 

Na Bělišti na vás čeká Bróža, kluk narozený před sto lety, který bude vaším průvodcem po Bělišti a povypráví vám o své rodině a životě. Připravil si pro vás spoustu zábavných úkolů a šifer, s nimiž budete pátrat po starobylém nápisu. Přijďte se s ním seznámit, nudit se určitě nebudete!