Novinky ve sbírce skla

 

Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice

 

Než se sklářská expozice na podzim na podzim kvůli rekonstrukci uzavře pro veřejnost, nabízíme opět návštěvníkům možnost uvidět nové exponáty, o které se rozrostla sbírka skla, a které nejsou trvale v expozici vystaveny. Výběr je opět pestrý a zahrnuje kupříkladu tvarově kultivovaný nápojový a dezertní soubor Aloise Meteláka, vyrobený harrachovskou sklárnou z kouřově šedého skla a zušlechtěný některým zdejším výrobcem skla. Precizní skleněné figurky absolventky zdejší sklářské školy Boženy Tlapákové nebo práce žáků oddělení hutního tvarování skla železnobrodské sklářské školy.
 
 

 
Soubor Aloise Meteláka, foto Gabriel Urbánek
 
 

Historie zachycená na skle – skleněné negativy v muzejních sbírkách

 

Běliště
Výstava s názvem Historie zachycená na skle – Skleněné negativy v muzejních sbírkách je jedním z výstupů několikaletého projektu s názvem Brána do světa sbírek, na kterém spolupracuje Muzeum Českého ráje v Turnově s Muzeem keramiky v polském Boleslavci. Součástí projektu byla také spolupráce s Městským muzeem v Železném Brodě, pro které byla v Turnově zdigitalizována jeho sbírka skleněných negativů. Stejně tak bylo učiněno v blízkých Semilech. Práci nově vybudovaného turnovského digitálního pracoviště, které si dalo za prvořadý cíl zpracovat zdejší skleněné negativy, je možné shlédnout na právě prezentované putovní výstavě představující staré obrazy ze Železného Brodu, Semil, polského Boleslavce a práce turnovských fotografů.
 
Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu spolupráce INTERREG Česká republika – Polsko 2014–2020.
 

Sklářské symposium LSD 2020

 
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
Výsledná díla pěti účastníků devátého ročníku sklářského symposia Letní sklářská dílna můžete vidět ve sklářské expozici městského muzea. Symposium se odehrávalo v huti sklářské školy, kde tvořili Markéta Šílená, Zuzana Kubelková, RAdek Brezar a Lukáš Jabůrek a v dílnách železnobrodské firmy Detesk, kde realizoval své návrhy Tomáš Plesl.
 
Letní sklářská dílna 2020 se konala za finanční podpory Města Železného Brodu, firmy Detesk a Libereckého kraje.
 

ŽIVOT NA BĚLIŠTI. Hra pro celou rodinu!

Život na Bělišti je název nové interaktivní hry pro děti, rodiče i prarodiče, která hravou formou provede po národopisné expozici Městského muzea v Železném Brodě.
 

Na Bělišti na vás čeká Bróža, kluk narozený před sto lety, který bude vaším průvodcem po Bělišti a povypráví vám o své rodině a životě. Připravil si pro vás spoustu zábavných úkolů a šifer, s nimiž budete pátrat po starobylém nápisu. Přijďte se s ním seznámit, nudit se určitě nebudete!